Kiedy mówimy o postępowaniach sądowych dotyczących nieletnich, musimy być świadomi, że istnieją szczególne zasady i przepisy gwarantujące ochronę prywatności dziecka, które ma sprawę w sądzie dla nieletnich. Jednym z aspektów, który budzi wiele pytań, jest kwestia dostępu do akt sprawy. Jak to działa w praktyce?
1. Ochrona prywatności nieletnich
Postępowania w sprawach nieletnich są tajne. Oznacza to, że dostęp do akt sprawy jest ściśle ograniczony. Takie podejście ma na celu ochronę nieletnich przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami, które mogłyby wyniknąć z ujawnienia wrażliwych informacji.
2. Kto ma dostęp?
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, mają strony, ich pełnomocnicy i obrońca nieletniego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dostęp może również uzyskać pokrzywdzony oraz jego pełnomocnik, a także Rzecznik Praw Dziecka.
3. Jak uzyskać dostęp?
W celu uzyskania dostępu do akt sprawy dotyczącej nieletniego, należy złożyć w sądzie rodzinnym pisemny wniosek. Sąd rozpatrzy wniosek i podejmie decyzję, biorąc pod uwagę dobro nieletniego.
4. Czy sąd rodzinny może odmówić wglądu w akta sprawy sądowej
Sąd rodzinny może odmówić nieletniemu w określonym zakresie przeglądania akt sprawy i sporządzania lub otrzymywania z nich odpisów, kopii lub wyciągów. U podstaw takiej decyzji leżą zawsze względy wychowawcze.
Warto dodać, że stronie, której sąd odmówił przejrzenia akt sprawy (lub sporządzenia ich kopii) przysługuje prawo wniesienia zażalenia do innego składu sądu pierwszej instancji.
Podsumowanie
Dostęp do akt sprawy w sprawach nieletnich jest ściśle regulowany, mając na uwadze ochronę prywatności i dobra nieletniego. Jeśli masz wątpliwości dotyczące dostępu do akt w konkretnej sprawie, bądź chcesz złożyć zażalenie na odmowę przeglądania akt sprawy, to zawsze warto skonsultować się z doświadczonym adwokatem.
Zawód adwokata wykonuję od 2010 roku. Specjalizuję się w pomocy prawnej na rzecz osób fizycznych w zakresie spraw spadkowych, spraw rodzinnych, spraw nieletnich oraz spraw zadłużeniowych. Świadczyłem pomoc prawną na rzecz ponad 1 500 Klientów, występowałem przed sądami w ponad 3 000 rozpraw sądowych i posiedzeń sądowych oraz udzieliłem kilku tysięcy porad prawnych. Brałem również aktywny udział w negocjacjach prowadzonych z przeciwnikami procesowymi, ich pełnomocnikami, a także wierzycielami i firmami windykacyjnymi.
Zapraszam do kontaktu:
Tel: 512 567 580
E-mail: przemyslaw.kopko@adwokatura.pl