Wgląd w sytuację rodziny – jak adwokat może pomóc w trudnych sprawach rodzinnych

Sprawy rodzinne to często najbardziej emocjonalne i skomplikowane aspekty prawa cywilnego. Gdy pojawiają się sprawy dotyczące małoletnich dzieci, bardzo ważne jest, aby mieć odpowiednie wsparcie prawne.

Co to jest wgląd w sytuację rodziną dziecka?

Wgląd w sytuację rodzinną małoletniego to szeroko pojęte zagadnienie, które odnosi się do analizy i oceny wewnętrznych relacji oraz dynamiki funkcjonowania danej rodziny pod kątem zagrożeń dobra małoletniego dziecka. Może to obejmować w szczególności takie kwestie, jak:
1. Relacje rodziców z dzieckiem – problematyczne kontakty, brak porozumienia co do wychowania, opieki czy edukacji małoletniego.
2. Zagadnienia związane z przemocą domową – podejrzenie zaistnienia przemocy fizycznej lub psychicznej w rodzinie.

Każda z tych sytuacji wymaga innego podejścia i indywidualnego planu działania, który pozwoli na skuteczne podjęcie ewentualnych działań naprawczych w sytuacji danej rodziny.

Tzw. Ustawa Kamilka a wgląd w sytuację rodziny

Przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich znajdują się w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ta ustawa została zmieniona Ustawą o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawą Kamilka, która wejdzie w życie 15 lutego 2024r. Jednocześnie zaczną obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.

Nowe prawo zostało stworzone po to, aby uniknąć takiej sytuacji jak śmierć ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Choć obrażenia tego dziecka były potworne, to dorośli z jego otoczenia niczego nie zauważyli. Zakatowane dziecko zmarło. Słusznie należy zrobić wszystko co możliwe, aby unikać takich sytuacji w przyszłości.

Przypuszcza się iż najwięcej wniosków o wgląd w sytuację rodziny będą składać dyrekcje przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Ustawa Kamilka zawiera bowiem ogólne prawa, na podstawie których każda szkoła ma obowiązek opracować szczegółowe zasady ochrony małoletnich i wprowadzić je w życie od początku roku szkolnego 2024. Nowe prawo zostało stworzone po to, aby zapobiec takim sytuacjom, gdy dziecko jest bezkarnie krzywdzone. I w ten oto sposób, obowiązek ochrony przed krzywdzeniem miał stać się kluczowym elementem pracy osób zajmujących się dziećmi, czyli głównie nauczycieli. To właśnie na tej grupie zawodowej ciąży największy obowiązek wykazania iż wypełniają oni wszelkie zarządzenia ustawowe, inaczej w przypadku kolejnej tragedii mogą być podejrzewani o zaniechania czy nawet zachowania karygodne. To potęguje nieufność na linii nauczyciele – rodzice i może powodować lawinowy wzrost wniosków o wgląd w sytuację rodziny. W wielu przypadkach u podłoża takiego wniosku będzie leżało istotnie zagrożone dobro dziecka, ale z pewnością i znajdą się i takie przypadki w których szkoła będzie wolała zadziałać nadmiarowo niż racjonalnie. Właśnie po to, aby wykazać iż w niczym nie uchybili. Miejmy nadzieję, że takich spraw będzie jak najmniej. A to dlatego iż sprawa o wgląd w sytuację rodziny wiążę się z szeregiem niekomfortowych działań dla danej rodziny.

Jaki sąd rozpoznaje wniosek o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego?

Sprawami o wgląd w sytuację rodziny zajmuje się sąd rejonowy (a konkretnie sędziowie rodzinni z wydziału rodzinnego i nieletnich), właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego dziecka.

Kto może złożyć wniosek o wgląd w sytuację rodziny/dziecka?

Pismo takie może złożyć absolutnie każdy, kto ma podejrzenie że dobro dziecka może być zagrożone.

Zgodnie z art. 572 kodeksu postępowania cywilnego, każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy. Obowiązek ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi, a także na szkołach.

Jak napisać wniosek o wgląd w sytuację rodziny/dziecka?

W treści wniosku należy wskazać dane sądu rodzinnego, dane wnioskodawcy, dane dziecka i rodziców, żądanie wglądu w sytuację oraz uzasadnienie złożonego wniosku, a także można załączyć posiadane dowody. Pismo nie podlega opłacie sądowej i należy je złożyć na biurze podawczym danego sądu rejonowego lub wysłać pocztą na adres sądu rejonowego.

Jak się bronić w sprawie sądowej o wgląd w sytuację rodziny/dziecka?

Przedmiotem sprawy o wgląd w sytuację rodzinną dziecka jest m.in. sprawdzenie tego czy dobro dziecka jest zagrożone, a także czy potrzebna jest interwencja ze strony sądu rodzinnego. Aby skutecznie obronić się przed negatywnymi konsekwencjami tej sprawy należy przekonać Sąd rodzinny do tego, że dobro dziecka nie jest zagrożone, a rodzice panują nad sytuacją. Jeżeli Sędzia ustali iż nie ma przesłanek do interwencji, to stwierdzi podstaw ku temu.

Jakie mogą być konsekwencje wglądu w sytuację rodzinną dziecka?

Po założeniu sprawy w domu rodzinnym pojawi się kurator sądowy, a także mogą zostać wydanie zarządzenia opiekuńcze. Odsyłam do moich wcześniejszych wpisów.

Rola adwokata w sprawie o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego dziecka

Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym może udzielić istotnego wsparcia w sprawie o wgląd w sytuację rodziny. Oto kilka kluczowych aspektów, w których pomoc adwokata może okazać się przydatna:
1. Porady prawne – adwokat pomaga w zrozumieniu przepisów prawa rodzinnego, a także w wyjaśnieniu, jakie kroki należy podjąć, aby rozwiązać sytuację zgodnie z prawem.
2. Przejrzenie akt sprawy – adwokat może przejrzeć akta sprawy oraz ocenić stan sprawy.
3. Sporządzenie pisma stanowiącego odpowiedź na wniosek – adwokat może sporządzić pismo w którym rodzice w sposób szczegółowy odniosą się do wszelkich zagadnień sprawy a także przedstawią posiadane dowody na właściwe zaopiekowanie małoletniego dziecka.
4. Przygotowanie rodziców do wystąpienia w sądzie rodzinnym – adwokat może pomóc rodzicom w wyjaśnieniu zasad przesłuchania w sądzie, przedstawić listę najczęściej zadawanych pytań przez Sędziów, aby w ten sposób wydatnie zmniejszyć stres związany z wystąpieniem w sądzie.
5. Reprezentacja w sądzie rodzinnym – adwokat oczywiście może brać udział w rozprawach oraz prezentować stanowisko rodziców w sprawie.

Wgląd w sytuację rodziny to nie tylko analiza prawna, ale także wsparcie emocjonalne i psychologiczne. Adwokat, pełniąc rolę doradcy i reprezentanta, staje się kluczowym partnerem w procesie rozwiązywania sprawy, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i pewności w trudnych chwilach.

Podsumowanie

Wgląd w sytuację rodziny dziecka służy Sądowi na pełne zrozumienie sytuacji w której znajduje się dziecko i do wypracowania potencjalnych rozwiązań naprawczych.
W przypadku otrzymania z sądu rodzinnego pisma sądowego w postaci zawiadomienia o wszczęciu z urzędu postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej albo sprawy o wgląd w sytuację małoletniego dziecka, rozważ kontakt z doświadczonym adwokatem w sprawach rodzinnych.

Jak oceniasz mój artykuł?

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 64

Bądź pierwszą osobą, która oceni mój artykuł